HYPOCAUSTUM

Czym jest hypocaustum? To system centralnego ogrzewania wymyślony przez ludzi w czasach antycznych. Był już znany w starożytnej Grecji a powszechnie stosowali go Rzymianie. Był stosowany do ogrzewania pałaców, budynków publicznych i prywatnych. Z wykopalisk i badań archeologicznych wiemy dzisiaj że rzymskie termy nie mogłyby istnieć bez tego typu ogrzewania. Hypocaustum w starożytności to było ogrzewanie podłogowe. Kotłownia z piecami oraz cały system kanałów rozprowadzających ciepłe powietrze był umieszczony pod poziomem podłogi. Kanały zwykle były usytuowane pod całą posadzką a podpory miały około 80cm wysokości. Cała ta przestrzeń była magazynem ciepła które poprzez promieniowanie cieplne (przez posadzkę) nagrzewała pomieszczenia znajdujące się powyżej. Zwykle jednak cały system był dostosowywany do konkretnego budynku. Hypocaustum było szeroko stosowane w całym imperium rzymskim. Ten typ ogrzewania był również stosowany w średniowieczu, z tym że kanały prowadzono również pionowo w ścianach tworząc w ten sposób pierwsze ogrzewanie ścienne. Taki bardzo rozbudowany system hypocaustum ma na przykład zamek krzyżacki w Malborku.

Dzisiaj przy budowie kominków w ciepłej zabudowie wykorzystuje się podobne rozwiązania jak w starożytności. Zamiast rozprowadzać powietrze ogrzane w kominku bezpośrednio do pomieszczeń, można nim ogrzać ściany, które będą ogrzewać pomieszczenia poprzez promieniowanie cieplne. Takie rozwiązanie pozwala obniżyć koszty ogrzewania a dodatkowo nie powoduje “przepalania kurzu” w powietrzu.

Współczesny system hypocaustum to dobrej klasy wkład kominkowy z zamkniętą komorą spalania oraz obudowa kominka wykonana z materiałów akumulujących ciepło (na przykład płyty ETK-SYSTEM). Powietrze nagrzewa masę akumulacyjną, którą może być obudowa kominka, ściana z kafli ceramicznych lub podłoga. W tak zbudowanym systemie wystarczy napalić rano i wieczorem, by promieniowanie cieplne uwalniające się z masy akumulacyjnej równomiernie ogrzewało wnętrze.

Dla ciekawych więcej informacji można znaleźć tutaj.